Delaney Clutch Suedette Chocolate
$15.00 Flat Rate Standard Shipping on all orders* (Excludes bulky items, see shipping policy for details)
- Description
Poised and polished, the Delaney Chocolate Suedette Clutch is both statement and staple. Crafted from rich chocolate faux suede and finished with light gold hardware, she embodies effortless sophistication, equally at a café on a marble café table or tucked underarm on an evening promenade. Designed as a refined flap envelope clutch, her structured silhouette offers an elevated touch, while her form also works beautifully as a top handle bag with a fixed handle and optional crossbody strap for styling versatility. A classic turn-lock closure opens to a thoughtfully organised interior with a considered zip pocket; an understated detail designed with intention. Sleek yet softly bold, Delaney Chocolate Suedette is made for the woman who knows that true style speaks softly, a whisper of Parisian ease, carried beautifully à la française.
| Internal Features | Zip Pocket |
| Internal Lining | Polyester Recycled Black and White Stripe Logo 100% Lining |
| Handle Height | 5cm |
| Crossbody Strap | Adjustable and Detachable 105-122cm Polyester Faux Suede Strap |
| Closure | Turn Lock |
| Body Material | Polyester Faux Suede 100% |
| Hardware | Light Gold |
| Dimensions | W30.5 x H15 x D6cm |
| Weight | 0.32kg |
Delaney Clutch Suedette Chocolate
SHARING THE LOVE
Hear what hundreds more of our happy customers have to say!
As a small family run business, we are constantly on a mission to deliver high quality service and products to our wonderful customers. We value all of our customer feedback and invite you to join the conversation to take a look at what our customers have to see in our reviews below!
- Related products
- Recently viewed